חוויית משתמש: עקרונות בסיסיים כשמעצבים אפשרויות חיפוש

בחודשים האחרונים התחלנו לעבוד על אפיון ועיצוב מחדש של כמה מהמוצרים העיקריים שלנו. המטרה הרשמית של החברה היא מעבר לפלטפורמה חדשה ועדכנית יותר שתספק אפשרויות ויכולות גדולות יותר הן למשתמשים והן בתפעול השוטף של האתר. צוות המומחים שעובד איתי, החליט לנצל את ההזדמנות ולהכניס שינויים חשובים שישפרו את חוויית המשתמש באתר, ויועילו בצורה משמעותית לעסק מבחינת רווחים, מבחינת יחסי המרה ומבחינת תפיסת המותג בעיני המשתמשים.

אחד הכלים המרכזיים שהחלטנו לשפר הוא כלי החיפוש בתוך האתר. נשמע פשוט ובנאלי, וזו בדיוק הבעיה. כלי החיפוש הוא אחד הכלים החשובים ביותר שיש בכל אתר או אפליקציה. מנהלי מוצר, מפתחים, מעצבים ולעיתים גם מומחי חוויית משתמשים רואים בחיפוש כמשהו סטנדרטי, לא מעט שמעתי את המשפט "תקע לי חיפוש בהאדר או בסיידבר ותפרנו את הפיצ'ר הזה". אז זהו, שבאנו לעבוד.

בפוסט הזה אביא מספר תובנות שהיו לנו כשהחלטנו לקחת את עניין החיפוש באתר בצורה רצינית. חילקתי את הפוסט לשלושה חלקים מרכזיים: 1) עיצוב טופס החיפוש עצמו, 2) תוצאות החיפוש ו- 3) תוצאות חיפוש ללא תוצאות.

 

עיצוב טופס החיפוש

1. לחפש את החיפוש זה רע

במרבית האתרים הלועזיים (אתרי LTR) המשתמשים פונים לתיבת החיפוש אשר ממוקמת לרוב בחלק העליון של האתר בצד ימין או במרכז. באתרים שמיים (אתרי RTL) החיפוש יימצא בצד שמאל או במרכז. אם החיפוש הוא הכלי המרכזי באתר (כמו בתארים דוגמת AIRBNB) כדאי שהחיפוש יתפוס את המקום המרכזי באתר, וימוקם במרכז עמוד הבית, מעל לקו הגלילה.

airbnb
איירבנב, החיפוש ממורכז ומעל קו הגלילה. החתולים ברקע – יתרון.

2. כדאי ליידע מה אפשר לחפש

נתקלתי בלא מעט אתרים אשר טופס החיפוש מכיל את המילה "חיפוש". מצד אחד, זה מאוד ישיר וברור – אפשר לחפש פה. מצד שני – מה אפשר לחפש? באיירבנב למשל אפשר לחפש מקומות, אך בפייסבוק אפשר לחפש גם מקומות אך גם אנשים, עמודים וקבוצות. במקום לכתוב רק "חיפוש", מומלץ למקד את המשתמשים וליידע אותם מה ניתן לחפש, למשל – "חפש מקום ללון בו" או "חפש אנשים, מקומות, עמודים או קבוצות בפייסבוק…".

חיפוש בבלוג פופולארי ומקצועי מאוד. שימוש מדוייק בטקסט המתאר חיפוש באתר
חיפוש בבלוג פופולארי ומקצועי מאוד. שימוש מדוייק בטקסט המתאר חיפוש באתר

3. השלמה אוטומטית

לא בכל מערכת ניהול תוכן באתרים יש את האפשרות הזו, אבל זו הופכת להיות אפשרות בסיסית שמשתמשים מצפים לה כבר ולא רק כתוספת נחמדה (תהליך שעובר כמעט כל פיצ'ר). השלמה והצעה אוטומטית באזור החיפוש יכול לחסוך הרבה כאב ראש למשתמשים ולזרז את ההגעה למחוז חפצם. לרוב, האפשרות הזו גורמת לתוצאות החיפוש להיות הרבה יותר מדוייקות. אגב, אם קיימת האפשרות אפשר לסנכרן בין ההשלמה האוטומטית לטרנדים באתר ולהציג השלמה אוטומטית "חכמה" יותר המבוססות על מחרוזת החיפוש של המשתמש ועל חיפושים של משתמשים אחרים.

סקייסקנר - מציגים השלמה אוטומטית ליעדים. הרבה יותר קל לאיית גוטנבורג כשקיימת השלמה אוטומטית.
סקייסקנר – מציגים השלמה אוטומטית ליעדים. הרבה יותר קל לאיית גוטנבורג כשקיימת השלמה אוטומטית.

 

עיצוב תוצאות החיפוש

1. ידעו את המשתמש אילו תוצאות מוצגות

תמיד (!) הציגו למשתמשים שלכם את מחרוזת החיפוש שהם חיפשו יחד עם עמוד תוצאות החיפוש.

ניתן לעשות את זה על ידי השארת מחרוזת החיפוש בתיבת החיפוש או ככותרת באזור בו מוצגות תוצאות החיפוש. תמיד טוב להזכיר למשתמשים מה הם חיפשו מאשר לסמוך עליהם שיזכרו מה הייתה מחרוזת החיפוש המקורית שלהם. בצורה כו הם יוכלו גם לוודא שלא שגו בכתיבת המחרוזת ויקל עליהם לערוך תיקונים במידה ויש צורך.

כשמחפשים שולחן קפה באתר הבריטי של איקאה, אפשר להיזכר במחרוזת החיפוש המקורית גם באמצעות תיבת החיפוש וגם באמצעות הכותרת
כשמחפשים שולחן קפה באתר הבריטי של איקאה, אפשר להיזכר במחרוזת החיפוש המקורית גם באמצעות תיבת החיפוש וגם באמצעות הכותרת

 

2. אפשרו סינון מתקדם ואפשרויות מיון

אפשרויות סינון מתקדם ואפשרויות מיון (sort by) עוזרים למשתמשים שלכם לבחור איך תוצאות החיפוש יוצגו כך שיעזרו להם למצוא את מה שחיפשו בצורה המהירה והאפקטיבית ביותר.

חשוב שלא להעמיס את המשתמשים באפשרויות. אם החיפוש שלכם מצריך הרבה אפשרויות סינון ומיון, מומלץ לצמצם או להרחיב את קבוצות הסינון כברירת מחדל ולאפשר למשתמשים לבחור באילו אפשרויות סינון להשתמש.

שימוש בסינון ומיון דוגמת "הפופולארים ביותר" או "הנצפים ביותר" או מתן אפשרות למשתמשים לבחור בין הצגת רשימת תוצאות (list view) או תצוגת רשת (grid view) מאפשרת למשתמשים גם לבחור את הצורה הויזואלית הטובה והנוחה ביותר עבורם.

דבר נוסף (וקטן) שיכול לעשות פלאים ולעזור למשתמשים שלכם להתכוונן טוב יותר לתוצאה המתאימה עבורם היא הצגת מספר הפריטים בכל אפשרות סינון או מיון, כלומר, כמה תוצאות חיפוש יוצגו למשתמש במידה ויבחר אופציית סינון מסויימת.

איביי. ככה אפשר לדעת כמה פריטים חדשים מוצעים למכירה וכמה משומשים. במקרה הזה, אגב, תמיד בוחרים בחדש כי מי רוצה בובה משומשת של קפטן קירק?
איביי. ככה אפשר לדעת כמה פריטים חדשים מוצעים למכירה וכמה משומשים. במקרה הזה, אגב, תמיד בוחרים בחדש כי מי רוצה בובה משומשת של קפטן קירק?

 

3. עזרו למשתמשים שלכם לבחור את התוצאה הנכונה

יש מספר דברים על פניו נראים בסיסיים, אך חשוב לציינם כיוון שלעיתים הדברים הפשוטים והטריוויאלים ביותר מתפספסים – כמו למשל הצגת תוצאת חיפוש עם כותרת רלוונטית. או, נגיד, לקשר לעמוד הרלוונטי. יש כאלה המאחדים בין שתי האפשרויות והופכים את הכותרת לקישור שיוביל לתוצאת החיפוש.

הצגת הסבר קצר כבר בעמוד של תוצאות החיפוש יכול לעזור מאוד ולהקל על הבחירה. הוספת אלמנטים נוספים (אשר קיימים באתר) יכולים לעזור בקבלת ההחלטה איזו תוצאה טובה יותר – מספר השיתופים, הלייקים, הצפיות או הרלוונטיות לחיפוש תעזור למשתמשים שלכם לבחור את התוצאה הטובה והרלוונטית ביותר עבורם. הצגת תמונות המשוייכות לתוצאת החיפוש – ייתרון משמעותי.

yummly
תוצאות החיפוש של יאמלי מוצגות בצורה מאוד ויזואלית עם תמונות גדולות וברורות לצד כותרות, תיאור קצר וכמות האנשים ששמרו את המתכון. אומנומנום.

 

תוצאות חיפוש ללא תוצאות

1. הבהירו שאין תוצאות

משום מה, ישנם אתרים המתביישים בחוסר תוצאות או מנסים להסתיר זאת. היי! הכל טוב, לא לכל חיפוש צריכה להיות תוצאה רלוונטית ומותר להגיד "לא מצאנו שום דבר שמתאים למה שחיפשת". בהמשך ישיר לאחד הסעיפים למעלה – לא מספיק רק לכתוב שאין תוצאות, אלא להציג את מחרוזת החיפוש לה לא נמצאו תוצאות. כך יוכל המשתמש לוודא שלא טעה בהקלדה או לנסות ולחפש מחרוזת אחרת.

2. תיקון שגיאות הקלדה

אם משתמש מכניס מילת חיפוש בצורה שגויה ויש באפשרותכם לזהות את זה (התבססות על חיפושים אחרים, מילים דומות, שגיאות נפוצות או טעויות איות) תוכלו להציג להם תוצאות חיפוש משולבות – המחרוזת השגויה והמחרוזת שלדעתכם אליה התכוון המשתמש. אם אתם עושים זאת, וודאו שאתם מסבירים למשתמש שהתוצאות המוצגות מתבססות על תיקון טעות שנעשה ולא רק על המחרוזת שהוא חיפש.

אסוס מציגים למשתמש את מחרוזת החיפוש גם בתיבת החיפוש וגם בתור כותרת אך מוסיפים ליד הכותרת גם את התיקון המוצע תוך הסבר שהם מציגים תוצאות גם לתיקון המוצע שלהם
אסוס מציגים למשתמש את מחרוזת החיפוש גם בתיבת החיפוש וגם בתור כותרת אך מוסיפים ליד הכותרת גם את התיקון המוצע תוך הסבר שהם מציגים תוצאות גם לתיקון המוצע שלהם

 

3. הציגו אלטרנטיבות

כדי לעזור למשתמשים שלכם ולהמנע מבריחת לקוחות, מומלץ להציג למשתמשים אופציות נוספות במידה והחיפוש שלהם לא הניב תוצאות חיפוש כלל. למשתמשים שלכם יהיה קל יותר להמשיך ולחפש אם יראו אפשרות של חיפושים "פופולארים ביותר" או חיפושים "אחרונים". במקרה כזה חשוב להדגיש שאלו לא התוצאות הישירות שהמשתמש חיפש, שאין תוצאות ישירות, ואלו רק הצעות שמובאות על מנת לעזור לו.

יש אפשרויות קריאטיביות רבות שניתן ליישם מבחינת חוויית משתמש בכל הנוגע לחיפוש ולתוצאות החיפוש, אך אלה העקרונות הבסיסיים שחשוב לעקוב אחריהם. ניתן להפוך את חוויית המשתמש לאפקטיבית ומהנה יותר כל עוד לא מסתכלים על אפשרות החיפוש כמשהו בנאלי וטריוויאלי.

Leave a Reply

Your email address will not be published.