פורמטי תמונות שונים – הבדלים ושימוש

כולנו נתקלים ברגע הגורלי הזה בסוף כשצריכים לייצא את התמונה הסופית לשלוח לאישור לקוח – באיזה פורמט לשמור? JPEG? אולי PNG? מה שבטוח – לא ב-GIF, זה יה רוס את כל התמונה. אבל מה בעצם ההבדלים בין כל הפורמטים הללו?

קיימים מלא פורמטים שונים של תמונות (אבל מלא – לפי ויקיפדיה קיימים לא פחות מ-41 פורמטים שונים), ולרוב אנחנו לא מייחסים להם יותר מדי חשיבות. יודעים ממי להתרחק (GIF), את מי הכי טוב לעלות לאתרי אינטרנט, ומתי באים ומפרגנים באיכות. מה שרבים לא יודעים זה שכל פורמט הוא שונה ובעל תכונות ייחודיות, לטובה ולרעה. כל פורמט נוצר למטרה ספציפית אבל שונה. אז מה שנעשה בפוסט הזה הוא פשוט – לקחתי את חמשת הפורמטים הפופולארים ביותר לווב ולגרפיקת מחשב (GIF, PNG, JPEG, TIFF, BMP) ובדקתי מה ההבדלים ביניהם ומי מתאים למה (או להפך).

JPEG – Joint Experts Group

הפורמט הפופולארי ביותר אשר בו משתמשים ברשת. קובץ מאוד קל שמאבד הרבה מאוד מידע כאשר נשמר בתור התמונה המקורית (או מהתמונה המקורית). ברגע ששומרים תמונה בפורמט הזה הקובץ יאבד את רוב המידע בתמונה כדי לשמור על קובץ קטן ככל האפשר מבחינת משקל, מה שאומר שהאיכות נפגעת מאוד.

קובץ מקורי
פורמט JPEG עם דחיסה בינונית

אם תסתכלו על התמונות מעל תשימו לב שבמבט ראשון הדחיסה והירידה באיכות לא כל כך ברורה. אבל אם תנסו להסתכל מקרוב (קדימה, זה הזמן להתקרב למחשב או להגדיל את הרזולוציה של המסך) התמונה שבפורמט JPEG לא כל כך חדה כמו התמונה המקורית. הצבעים מעט חיוורים, הקווים פחות מוגדרים ונקיים והתמונה כולה קצת "מלוכלכת".  אם תעשו זום-אין לתמונה תראו שיש יותר קבוצות פיקסלים (JPEG, כבר אמרתי) כמו בכל תמונת JPEG אחרת.

הצגה לפי שלבים של רמות דחיסה שונות בפורמט JPEG

כמעט כל מצלמה יכולה לצלם ולשמור בפורמט JPEG. כמו שכבר כתבתי, JPEG הוא הפורמט הפופולארי ביותר ברשת בגלל משקלו – הוא תופס מעט מקום, הוא נטען מהר והוא באיכות טובה מספיק ולא מגורען כמו פורמט ה-GIF (המובארק של פורמטי התמונות באינטרנט שנפל מכסאו ב-1994 כאשר הפורמט JPEG תפס את מקומו).

בעד JPEG

 1. פלטת צבעים עשירה 24 ביט, עד 16 מליון צבעים.
 2. צבעים עשירים, מעולה לתצלומים ממוקדי צבע.
 3. הפורמט הפופולארי והמקובל ביותר.
 4. תואם את רוב מערכות ההפעלה.

נגד JPEG

 1. מאבד המון (המון!) מידע.
 2. אחרי דחיסה הפורמט מייצר קבוצות צבע המשפיעות מאוד על האיכות.
 3. לא ניתן ליצור אנימציה.
 4. לא תומך בשקיפות.

GIF – Graphic Interchange Format

הפורמט הזה מוגבל לפלטת צבעים של 8 ביט עם מקסימום של 256 צבעים. הפורמט הזה עדיין פופולארי ברשת בגלל הגודל המינימלי שהוא תופס יחסית לשאר פורמטי התמונות הדחוסות ברשת. הפורמט הזה דוחס תמונות בשתי דרכים: (1) הורדת מספר הצבעים בתמונות עשירות, מה שמוריד את מספר הביטים לפיקסל, (2) הפורמט מחליף צבעים דומים אשר חוזרים על עצמם לתבנית אחת, כך שבמקום לחשב להציג שבעה גוונים של ירוק, הוא יחשב ויציג גוון אחד.

צילום: Cloudsper

GIF הוא הפורמט המתאים ביותר לגרפים, אנימציות ולוגואים עם מספר נמוך של צבעים. זהו עדיין הפורמט הנבחר לאנימציות פשוטות.

הפורמט האהוב על ילדים וכלבים, ומשתמשי גוגל+
הפורמט האהוב על ילדים וכלבים, ומשתמשי גוגל+

יחסית ל-JPEG הפורמט הזה יותר טוב מבחינת שמירת מידע אודות התמונה, ולכן תמונות בעלות פחות מ-256 צבעים ישמרו על המראה והמידע שלהם יותר טוב בפורמט GIF מאשר בפורמט JPEG. אבל, בשביל תמונה בעלת צבע מלא, פורמט GIF מאבד עד ך-99.998% מהצבעים שלו, וזה לא נחמד.

יתרון נוסף בפורמט GIF היא דרך הטעינה שלו בדפדפנים. מאחר והפורמט יורד בשכבות, זה יוצר את האשליה שהטעינה מהירה יותר (זו הסיבה שכאשר מורידים תמונות בפורמט GIF התמונה מוצגת מטושטשת ומפוקסלת לחלוטין ולאט לאט היא מתבהרת).

בעד GIF

 1. תומך בשקיפות
 2. יכול ליצור אנימציות קטנות ופשוטות.
 3. שמירה על המידע והאיכות (כל עוד קיימים עד 256 צבעים, כמובן).
 4. מעולה לתמונה עם מעט צבעים או תמונות עם משטחי צבע אחידים.

נגד GIF

 1. תומך רק ב-256 צבעים
 2. זהו הפורמט העתיק ביותר של הרשת, קיים משנת 1989 ולא עודכן מאז. בכלל. אה, ולפעמים הוא גדול יותר מ-PNG.

BMP – Windows Bitmap

אני עוד נזכר בערגה בימים בהם הייתי מעצב בצייר של חלונות 3.1 ושומר בפורמט BMP. אלו היו הימים. הפורמט הזה מתאים לכל מערכות WINDOWS ולתקופה מסויימת היה בין פורמטי התמונות היחידות. הקבצים הללו מאוד גדולים ולא דחוסים בכלל, אבל התמונות עשירות בצבע ובאיכות.

קבצי BMP עשויים ממליוני נקודות (פיקסלים, בלעז) בצבעים וסידורים שונים על מנת ליצור תמונה או תבנית כלשהי. הקובץ הסופי יכול להשמר ב88ביט, 16-ביט או 24-ביט ולכן כאשר מגדילים או מקטינים את התמונה עצמה בעצם מגדילים (או מקטינים) את כל פיקסל בפני עצמו. זו הסיבה שהתמונות יוצאות מפוקסלות אחרי תהליך שכזה. קבצי BMP לא כל כך טובים ולא כל כך פופולארים יחסית לפורמטים האחרים. הם כבדים מאוד מבחינת משקל ולא נתמכים בכל הפלטפורמות. וכן, כמו שציינתי – הם לא מגיבים טוב כשמגדילים או מקטינים אותם.

בעד BMP

 1. עובד עם רוב התוכנות של WIndows, אפשר להשתמש כרקע מקסים לשולחן העבודה!

נגד BMP

 1. לא דוחס או משנה גודל בצורה טובה.
 2. קבצים כבדים, לא חברותי לשימוש באתרי אינטרנט.
 3. אין יתרון אמיתי מול פורמטים אחרים.
 4. קיצר, עזבו אתכם.

TIFF

פורמט פופולארי בקרב מעט משתמשי PC והרבה משתמשי Mac, עובד קשה בעיקר בתעשיית הצילום, הדפוס והעיצוב הגרפי. כאן למטה יש צילומסך של איך נראה פורמט TIFF. מאחר ולא כל מערכות ההפעלה תומכות בפורמט הזה יצרתי צילומסך של תמונת TIFF ושמרתי כפורמט JPEG. שימו לב לצבעים העשירים ולחדות של התמונה (כן, למרות שזה כרגע שמור בJPEG):

TIFF שהתחפש ל-JPEG

פורמט TIFF קל מאוד לשימוש ומרבית התוכנות במרבית מערכות ההפעלה תומכות בו. הפורמט מאוד גמיש ואפשר להגדיר בצורה מדוייקת מה רמת הדחיסה, איזה מידע ישמר, כמה צבעים וכד'. כל זה הופך אותו לפורמט מושלם כאחסון גרפי, עיבוד תמונה ודפוס.

בעד TIFF

 1. גמיש מאוד, תומך בדחיסות של פורמטים אחרים (JPEG, LZW, ZIP) או ללא דחיסה בכלל.
 2. תמונה באיכות גבוהה מאוד, כל הצבעים והמידע נשמרים.
 3. ניתן לשמור בשכבות.

נגד TIFF

 1. קבצים כבדים מאוד מבחינת משקל, טעינה ארוכה וצריכה גדולה של משאבים.
 2. לא נתמך על ידי כל מערכות ההפעלה.

PNG – Portable Netword Graphics

פורמט הנחשב חדש ולא מוכר על ידי כולם אבל PNG אושר כסטרנדרט בשנת 1996. הפורמט נהגה ונוצר במיוחד לווב והוא למעשה הגרסא המשודרת של פורמט ה-GIF בכל התחומים. כמו GIF, פורמט PNG שומר את התמונות עם מקסימום של 256 צבעים אבל הוא שומר אותם בצורה מסודרת ויעילה יותר. הוא גם תומך בשקיפות של 8-ביט. PNG תומך ב24 -ביט, RGB, גווני אפור ובשקיפות. PNG לא תומך ב-CMYK ולכן לא מתאים לעיצוב דפוס.

בעד PNG

 1. לא מאבד מידע ואיכות לאחר דחיסה.
 2. יכול להיות קטן אפילו יותר מ-GIF.
 3. תומך בשקיפות טוב יותר מפורמט GIF.

נגד PNG

 1. לא טוב לשמירת תמונות גדולות כי המשקל עולה מאוד, לפעמים יותר מ-JPEG.
 2. לא תומך באנימציה.
 3. לא כל הדפדפנים תומכים ב-PNG (בעיקר דפדפנים ישנים, אך לא ר ובעיקר לא תומכים בשקיפות, אבל לא רק. Damn you IE6!)

סיכום זריז

אין פורמט אחד שעונה לכל דרישות העיצוב. אז הנה סיכום זריז של מה למה ומי למי:

דפוס

TIFF היא הבחירה של רופאי השיניים, או במקרה הזה – של מעצבים גרפים. הוא קורא CMYK ואפילו YcbCr, יכול לשמור כמות גדולה ואינטנסיבית של פיקסלים והוא מתגלגל נעים על הלשון.

ווב

PNG, JPEG ו-GIF הם הפורמטים הכי ידודותיים לרשת. JPEG מתאים לתמונות גדולות שצריכות לשקול מעט והאיכות לא צריכה להיות מושלמת. אם האיכות צריכה להיות גבוהה ובכל זאת לשמור על משקל נמוך יחסית – מומלץ להשתמש ב-PNG. האפשרות הגרועה מכולם היא GIF אלא אם כן משתמשים בפורמט הזה לתמונות קטנות או צריכים שהתמונה תטען מהר. אה, ולאנימציות מעצבנות ומטופשות כאלה.

קריאה נוספת – פורמטים של תמונות: מורה נבוכים (ynet)

Leave a Reply

Your email address will not be published.